Makine Teorisi ve Dinamiği


MAKİNE TEORİSİ VE DİNAMİĞİ ANABİLİM DALI LABORATUVARI

Resim

 ALAN 
Prof.Dr. Ahmet KARADENİZ Yerleşkesi F Blok F106 no’lu laboratuvarda yer almaktadır. 20 m2 alana sahiptir.

ALTYAPI
Elektrik tesisatı yapılmıştır. Aşağıdaki teçhizatlara sahiptir.

MEVCUT CİHAZLAR

PID Eğitim Seti ve Osiloskop

  • PID Eğitim Seti "Mühendislik Parametrelerinin Laboratuvar Ortamında Deneysel Olarak Ölçülmesi" TUBAP Projesi No:2010/183 ile Osiloskop ise "Çift Eksenli Ters Sarkaç Tasarımı ve Kontrolü Üzerine bir Araştırma" TUBAP Projesi No:2011/159 ile alınmıştır.

Resim
Resim


Manyetik Askı Sistemi


Resim

İki Eksenli Ters Sarkaç Sistemi

  • İki Eksenli Ters Sarkaç Sistemi, "Çift Eksenli Ters Sarkaç Tasarımı ve Kontrolü Üzerine Bir Araştırma" TUBAP Projesi No:2011/159 desteği ile yapılmıştır.

Resim 

Ölçme Tekniği Eğitim Seti

Resim

  • Ölçme Tekniği (14 farklı büyüklük ölçebilen)Eğitim Seti"Mühendislik Parametrelerinin Laboratuvar Ortamında Deneysel Olarak Ölçülmesi" TUBAP Projesi No:2010/183 desteği ile alınmıştır.

FESTO Pnömatik Eğitim Seti

Resim

Mekanizma Tekniği Eğitim Seti

Resim

 Mekatronik Eğitim Seti

  • Mekatronik Eğitim Seti"Mühendislik Parametrelerinin Laboratuvar Ortamında Deneysel Olarak Ölçülmesi" TUBAP Projesi No:2010/183 desteği ile alınmıştır.

 Resim

PLC Kontrolllü Taşıma ve Sınıflandırma İstasyonları

 Servo Motor Eğitim Seti

Resim

  • Servo Motor Eğitim Seti "Mühendislik Parametrelerinin Laboratuvar Ortamında Deneysel Olarak Ölçülmesi" TUBAP Projesi No:2010/183 desteği ile alınmıştır.

 Elma Sınıflandırma Makinesi

Resim

  • Elma Sınıflandırma Makinesi "Yapay Zeka Örüntü Tanıma Algoritması kullanarak Sınıflandırma Otomasyonunun Tasarımı”TUBAP Projesi No:2010/140 desteği ile yapılmıştır.

 Step Motor Eğitim Seti 

Resim

 Otomatik Klima Kontrol Deney Seti

Resim

  • Otomatik Klima Kontrol Deney Seti , "Programlanabilir Mikro Denetleyici Kullanarak Mekanik Kumandalı Araç Klimalarının Otomatik Kontrollü Olmalarını Sağlatacak Bir Sistemin Tasarımı Ve Deneysel Araştırılması" TUBAP Projesi No:2009/46 desteği ile oluşturulmuştur.

 Proses Kontrol Deney Seti 

Resim

 

HANGİ DERSLER VE AMAÇLAR İÇİN İHTİYAÇ DUYULDUĞU

Lisans: Laboratuvar I ve Laboratuvar II, Otomatik Kontrol, Elektroteknik ve Elektrik Makinaları, Hidrolik ve Pnömatik, Otomasyon ve Robotik dersleri

Yüksek Lisans ve Doktora:Elektriksel Olmayan Büyüklüklerin Elektriksel Ölçülmesi, PLC Programlama ve Endüstrideki Uygulamaları

 
Ek Dosyalar
Bu içerik 24.05.2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 5384 kez okundu.